جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی برای جابجایی بار در انبار و یا سالن های کارگاهی استفاده می شود. با توجه محل استفاده از جرثقیل سقفی انواع مختلفی از جرثقیل سقفی طراحی و تولید می شود. همچنین جرثقیل سقفی با ظرفیت های باری مختلفی ساخته می شود. استفاده از جرثقیل سقفی در بسیاری از سالن های تولیدی و مجتمع های انبار، اجتناب ناپذیر است. مهمترین دلایل استفاده از جرثقیل سقفی سهولت جابجایی و امنیت بالای آن است.

جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی

انواع جرثقیل سقفی

با توجه به محل نصب و استفاده مدل های مختلفی از جرثقیل سقفی تولید می شود. هر یک از انواع جرثقیل سقفی مزایای خاص خود را دارند. با توجه به محل استفاده و میزان جابجایی بار، باید مدل مناسب را انتخاب کنید. چراکه به طور کلی ظرفیت های وزنی بالا و محدوده جابجایی بزرگتر هزینه های ساخت جرثقیل سقفی را افزایش می دهد.

جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی تک پل معمولا برای سالن های سرپوشیده یا حتی محیط های باز استفاده می شود. مزیت جرثقیل سقفی تک پل طول راهروی مورد استفاده و ارتفاع کاری قابل قبول است. جرثقیل سقفی تک پل معمولا برای جابجایی بارهایی با وزن متوسط تا 20 تن مناسب هستند. جابجایی بار در جرثقیل سقفی تک پل در شش جهت انجام می شود.

جرثقیل سقفی تک پل
جرثقیل سقفی تک پل، جرثقیل تک پل

جرثقیل سقفی جفت پل

جرثقیل سقفی جفت پل و یا جرثقیل سقفی دو پل، ساختاری مشابه جرثقیل سقفی تک پل دارد. با این تفاوت که موتور بالابر آن روی دو پل موازی قرار می گیرد. جرثقیل سقفی چفت پل برای ظرفیت های باری با وزن بالاتر استفاده می شود. ظرفیت های کاری جرثقیل سقفی دو پل تا 120 تن طراحی و پیاده سازی می شود. جابجایی بار در جرثقیل سقفی جفت پل در شش جهت انجام می شود.

جرثقیل سقفی جفت پل
جرثقیل سقفی جفت پل

جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای معمولا برای جابجایی های بسیار سنگین و در محیط های باز استفاده می شود. جرثقیل دروازه روی دو ستون متحرک سوار می شود. ستون های آن نیز در داخل یک جفت ریل زمینی قابلیت حرکت دارد. جرثقیل دروازه ای در اندازه های کوچکتر نیز برای کارگاه های صنعتی ساخته می شود. ستون های این نوع بجای سوار شدن روی ریل ثابت دارای چرخ است. مزیتاین نوع جرثقیل قابلیت جابجایی آن است.

جرثقیل دروازه ای
جرثقیل دروازه ای

جرثقیل سقفی آویز – جرثقیل سقفی دستی

جرثقیل سقفی آویز یا همان جرثقیل دستی مناسب برای کارگاه های کوچک است. جرثقیل دستی قابلیت جابجایی بار در دو جهت را دارد. در بیشتر کارگاه های کوچک از این نوع جرثقیل استفاده می شود. جرثقیل های آویز عموما زنجیری هستند. جرثقیل دستی برای جابجایی بار های سبک تا 5 تن ساخته می شوند.

جرثقیل دستی
جرثقیل دستی، جرثقیل آویز

جرثقیل سقفی بازویی

جرثقیل بازویی نوع کوچکتری از جرثقیل های تک پل هستند. جرثقیل بازویی روی یک ستون عمودی نصب شده، و قابلیت چرخش حور محور این ستون را دارد.

این نوع جرثقیل از یک محور گردان و بوم تشکیل شده است که کالسکه و سیستم بالابری روی آن حرکت می کند. قسمت گردان می تواند روی یک دکل که روی زمین نصب شده، بگردد. در این صورت می تواند ۳۶۰ درجه چرخش داشته باشد و یا روی بخشی از سازه نصب گردد که معمولا تا ۱۸۰ درجه قابلیت چرخش خواهد داشت. جرثقیل بازویی در مکان هایی که فضای کوچکی دارند بسیار مفید است.

جرثقیل بازویی
جرثقیل بازویی، جرثقیل بازویی کونه، جرثقیل کونه

 

تولید کنندگان جرثقیل سقفی

تولید کنندگان جرثقیل سقفی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول شرکت های سازنده خود جرثقیل سقفی هستند. طراحی و تولید تمامی قطعات جرثقیل سقفی توسط این شرکت ها انجام می شوند. تولید کنندگان جرثقیل سقفی در سطح جهانی فعالیت می کنند و شرکت های دماگ، کیتو، پودم، اشتال، کونه، تادانو و … از این دست هستند.

دسته دوم سازندگان جرثقیل سقفی، در حقیقت شرکت های فروشنده و مونتاژ کننده جرثقیل سقفی هستند که به اشتباه نام تولید کننده جرثقیل سقفی را یدک می کشند. این شرکت ها که در داخل کشور فعالیت می کنند با توجه به سفارش مشتری جرثقیل سقفی مورد نیاز را در محل مورد نظر نصب می کنند. به دلیل تحریم های اعمال شده برای مردم و همچنین کاهش هزینه های پیاده سازی جرثقیل سقفی، معمولا برخی از ریل ها و شاسی های نصب جرثقیل سقفی در داخل کشور ساخته می شود.

در ادامه برخی از معتبرترین و بزرگترین سازندگان جرثقیل سقفی در سطح جهانی را معرفی می کنیم.

جرثقیل سقفی دماگ

جرثقیل سقفی دماگ، محصول شرکت صنایع سنگین آلمانی است، که در سال ۱۹۱۰ تأسیس شد. شرکت دماگ  از اولین و معتبرترین سازندگان جرثقیل سقفی در جهان است. شرکت دماگ آلمان با بیش از یک قرن تجربه در صنایع مهندسی، بزرگترین تولید کننده جرثقیل سقفی در جهان است. کیفیت و کارآیی جرثقیل سقفی دماگ باعث شده تا همواره سهم قابل توجهی در بازار این صنعت را به خود اختصاص دهد.

بیشترین محصولات شرکت دماگ متمرکز بر جرثقیل های سقفی هستند. جرثقیل های سقفی دماگ در ظرفیت های باری سبک تا فوق سنگین ساخته می شوند. همچنین پشتیبانی قوی شرکت دماگ آلمان از تولیدات خود متظمن حفظ کیفیت جرثقیل های سقفی دماگ هستند. وجود قطعات یدکی جرثقیل دماگ آلمان باعث شده تا گزینه بسیار مناسبی برای صنایع مختلف در داخل کشور باشد. در داخل کشو هم با توجه محدودیت های تحریمی، تامین قطعات یدکی جرثقیل دماگ آلمان توسط شرکت جهان صنعت رادیس به صورت کامل انجام می گیرد.

بزرگترین مزیت جرثقیل سقفی دماگ، تنوع در مدل ها (زنجیری و کابلی) و ظرفیت های باری( 500 کیلوگرم تا 300 تن) و همچنین تامین قطعات یدکی جرثقیل سقفی دماگ است.

جرثقیل سقفی دماگ
جرثقیل سقفی دماگ

جرثقیل سقفی اشتال

جرثقیل سقفی اشتال نیز از قدیمی ترین تولید کنندگان جرثقیل سقفی است. ایش شرکت آلمانی در سال 1893 در آلمان تاسیس شد، که در ابتدا ستگاه های نساجی تولید میکرد. با پیشرفت صنایع در زمینه های مختلف شرکت اشتال به ساخت بالابر و آسانسور روی آورد. نوآوری و سیستم های جدید در جرثقیل های اشتال برگ برنده این شرکت برای رقابت در دنیای صنعت است. تا جایی که شرکت اشتال تا سالیان سال تنها تولید کننده جرثقیل های ضد انفجار در جهان بود.

شرکت اشتال از سال 2006 تا سال 2017 توسط شرکت کونه کرینز خریداری شد. از سال 2017 شرکت اشتال به شرکت آمریکایی Columbus McKinnon فروخته شد.

طیف محصولات شرکت اشتال شامل بالابرهای زنجیره ای، بالابرهای سیم طناب، وینچ ها، سیستم های جرثقیل سبک و کوچک و اجزای جرثقیل سقفی می باشد. در زمینه فناوری جرثقیل ضد انفجار، شرکت اشتال رهبر بلامنازع بازار جهانی است.  شرکت اشتال دارای سیستم های نظارت بر شرایط در محدوده محصولات خود برای کنترل و نظارت بر فرآیندهای تولید است. این سیستم ها به جلوگیری از خطاهای احتمالی و در نتیجه جلوگیری از آسیب های بعدی کمک می کنند. این قابلیت اطمینان عملیاتی را به شدت افزایش می دهد.

جرثقیل سقفی کونه

جرثقیل سقفی کونه محصول شرکت خدمات مهندسی فنلاندی است، که در سال ۱۹۱۰ تأسیس شد و ساختمان مرکزی آن، در شهر اسپو، فنلاند قرار دارد.

شرکت کونه، از بزرگترین تولیدکنندگان دستگاه‌های آسانسور در سراسر جهان است، همچنین تولیدکننده پله‌های برقی نیز می‌باشد. این شرکت، در زمینه نصب و خدمات تعمیر و نگهداری نیز فعالیت می‌کند. شرکت کونه دارای بیش از ۸۰۰ شعبه و مراکز ارائه خدمات، در بیش از ۴۰ کشور جهان است، که بالغ بر ۳۲،۵۰۰ نفر در این شعب، اشتغال دارند.

شرکت کونه متخصص در تولید انواع جرثقیل‌های بوم‌خشک، جرثقیل‌های سقفی و جرثقیل‌های چرخ‌دار، در تناژهای استاندارد، تا فوق‌سنگین می‌باشد. بیش از 70% جرثقیل‌های تولیدشده کونه‌کرینز، از گونه کارگاهی و کارخانه‌ای هستند.

این شرکت همچنین، تولیدکننده انواع کشنده‌ها، قطعات و ابزار موردنیاز در ماشین‌آلات بالابر است. امروزه از هر ۱۰ جرثقیل فروخته‌شده در سراسر جهان، یک جرثقیل، متعلق به کونه‌کرینز می‌باشد.

شرکت کونه با خرید شرکت های اروپایی فعالیت خود را در سرتاسر جهان گسترش داده است. جرثقیل سقفی کونه همواره از کیفیتی مطلوبی در بین رقبای خود برخوردار است. از عوامل موفقیت جرثقیل سقفی کونه پشتیبانی گستره از محصولات این شرکت است.

جرثقیل سقفی کونه
جرثقیل سقفی کونه

جرثقیل سقفی کاتو

جرثقیل سقفی کاتو محصول شرکت ژاپنی تولیدکننده جرثقیل، بیل مکانیکی و ماشین آلات نظافت شهری است. کاتو در سال ۱۸۹۵ میلادی در شهر توکیو ژاپن تأسیس شد.

در ایران کاتو بیشتر با جرثقیل های خودرو بر شناخته می شود. جرثقیل کاتو در تناژ های سبک تا فوق سنگین ساخته می شود. تمرکز شرکت کاتو در عرصه جرثقیل روی جرثقیل های خودروبر یا جرثقیل متحرک است.

در بازار ایران علاوه بر جرثقیل متحرک کاتو، جرثقیل دستی کاتو نیز به وفور یافت می شود.

قیمت مناسب و خرابی کم در محصولات این شرکت، جرثقیل کاتو را به یک رقیب جدی و سرسخت برای دیگر رقتابای خود کرده است.

جرثقیل سقفی بلغاری-جرثقیل سقفی پودم

جرثقیل سقفی پودم یا همان جرثقیل سقفی بلغاری محصول شرکت پودم بلغارستان است. جرثقیل پودم به دلیل قیمت پایین تر خود و  همچنین امکانات کمتر که باعث نگهداری راحت تر آن می شود جای خود را در بازار ایران باز کرده است. با این وجود  جرثقیل سقفی پودم در مقایسه با رقبای اروپایی خود کیفیت پایین تری دارد.

جرثقیل پودم- جرثقیل بلغاری
جرثقیل پودم- جرثقیل بلغاری