ترمز جرثقیل سقفی

ترمز جرثقیل سقفی یکی از پارتهای ضروری  برای ایمنی جرثقیل های سقفی است. قطعات ترمز جرثقیل سقفی، از مصرفی ترین گروه قطعات یدکی جرثقیل سقفی است. ترمز جرثقیل سقفی انواع  مختلفی دارد که هریک در محل خاص خود استفاده می شود. بعنوان مثال ترمزی که برای نگه داشتن بار در زمان خاموشی موتور جرثقیل سقفی، طراحی شده است، خطر سقوط بار و آسیب به افراد و تجهیزات را کاهش می دهد. همچنین در سیستم ترمز جرثقیل سقفی یک مکانیسم ترمز کنترلی اضافی، جهت جلوگیری از سرعت بالاتر از حد مجاز جرثقیل طراحی می شود.

ترمز جرثقیل سقفی در قسمت های مختلفی از سیستم جرثقیل سقفی استفاده می شود. جهت عملکرد مناسب یک سیستم جرثقیل بایستی قطعات یدکی جرثقیل سقفی و همچنین قسمت های مختلف آن از تولید کنندگان معتبر تهیه گردد. بدیهی است که دستیابی به راندمان بهتر جرثقیل، تمامی قطعات یدکی جرثقیل سقفی که برای تعمیر و نگهداری استفاده می شوند بایستی با یکدیگر همخوانی و هماهنگی داشته باشند.

انواع ترمز جرثقیل

انواع مختلف ترمز جرثقیل جهت پوشش کاربردهای گوناگون صنعتی طراحی شده اند. به عنوان مثال:

  • ترمز دیسکی جرثقیل سقفی

  • ترمز موتور وینچ

  • ترمز موتور جرثقیل دروازه ای

  • ترمز چرخ دستی برای جرثقیل

  • ترمز پل برای جرثقیل

  • ترمز نگهدارنده برای موتورهای بالابر

قطعات یدکی جرثقیل سقفی اصل و معتبر، نیازهای تعمیر و نگهداری متعدد را کاهش می دهد. دلیل این امر، قابلیت اطمینان عملکرد، عمر طولانی و در دسترس بودن مداوم قطعات یدکی جرثقیل است. ترمز جرثقیل سقفی اصل کاملاً با محصولات سازنده مطابقت دارند و نیازهای مشتری را برآورده می کنند. لنت ترمز جرثقیل سقفی، قطعه ای است که اهمیت کارآیی آن بر کسی پوشیده نیست.

شرکت جهان صنعت رادیس، با هدف ارایه خدمات با کیفیت از قطعات یدکی جرثقیل سقفی اصل که عمدتا تولید شرکت های سازنده هستند، استفاده می کند.

ترمز جرثقیل سقفی
ترمز جرثقیل سقفی

لنت ترمز جرثقیل سقفی، بخش کوچک ولی تاثیر گذار در سیستم جرثقیل است. کیفیت لنت ترمز جرثقیل سقفی به لحاظ امنیت در محیط کارگاه بسیار با اهمیت است. از این رو باید در تعویض قطعات یدکی جرثقیل سقفی مخصوصا لنت ترمز جرثقیل سقفی توجه ای ویژه داشت. استفاده از قطعات یدکی اصلی جرثقیل بهترین گزینه برای تعمیرات می باشد.

لنت ترمز جرثقیل سقفی دماگ
لنت ترمز جرثقیل سقفی دماگ

 

واشر فاصله ترمز
واشر فاصله ترمز

 

لنت ترمز جرثقیل سقفی
لنت ترمز جرثقیل سقفی

 

انواع لنت ترمز جرثقیل سقفی
انواع لنت ترمز جرثقیل سقفی

جهت خرید قطعات یدکی جرثقیل و قطعات ترمز جرثقیل و همچنین دریافت مشاوره طراحی تعمیرات با کارشناسان جهان صنعت رادیس تماس حاصل فرمایید.

 

استاندارد ترمز جرثقیل سقفی

استاندارد ترمز جرثقیل سقفی، در جهت افزایش ایمنی جرثقیل و اطمینان از عملکرد مطمئن دستگاه ها تالیف می شوند.  استاندارد OSHA 1910.179 توسط وزارت کار آمریکا تالیف شده است. برای دسترسی به آخرین نسخه از این استاندارد روی لینک زیر کلیک کند:

آخرین نسخه استاندارد ایمنی جرثقیل OSHA 1910.179

در مقرارت جرثقیل سقفی و دروازه ای OSHA 1910.179 استانداردهای مرتبط با ترمز جرثقیل سقفی و ترمز جرثقیل دروازه ای  توضیح داده می شود.

برای دانلود رایگان PDF راهنمای اصطلاحات و سرواژه های جرثقیل سقفی و دروازه ای OSHA 1910.179 استاندارد ترمز جرثقیل سقفی روی لینک زیر کلیک کنید:

 OSHA.pdf Family Tree

برای دانلود رایگان PDF قوانین و مقررات(استاندارد) جرثقیل سقفی و دروازه ای OSHA 1910.179 استاندارد ترمز جرثقیل سقفی روی لینک زیر کلیک کنید:

The Unauthorized & Annotated Guide to OSHA 1910.179 Overhead and Gantry Cranes

 

هشدار: اطلاعات ارایه شده در این صفحه در مورد استاندارهای ایمنی جرثقیل سقفی راهنمای غیر رسمی بوده و مرجعیت ندارد و صرفا برای اطلاع رسانی می باشد.

درصورتی که می خواهید برای مجموعه های کاری اعتبارنامه های رسمی دریافت کنید، نیاز است که از نسخه های رسمی استانداردها استفاده نماید.( مراجع تعریف کننده استاندارد، سازمان های خصوصی یا دولتی چنین مدارکی را ارایه می دهند). لازم است تا نسخه رسمی استاندارد جرثقیل سقفی را از مراجع دولتی و دارای صلاحیت دریافت نمایید.

در ادامه گزیده ای از OSHA 1910.179 آورده شده است.

ترمز جرثقیل

هر واحد بالابر مستقل جرثقیل باید حداقل به یک ترمز خود تنظیم شونده مجهز باشد. ترمز خود تنظیم شونده یا همان  ترمز نگهدارنده، مستقیماً روی شفت موتور یا بخشی از قطار دنده سوار می شود.

هر واحد بالابر مستقل جرثقیل، به استثنای بالابرهای حلزونی  باید علاوه  بر ترمز نگهدارنده، مجهز به ترمز کنترلی برای جلوگیری از سرعت زیاد باشد(در بالابرهای حلزونی زاویه کرم آن به گونه ای است که از شتاب بار در جهت پایین آمدن جلوگیری می کند).

ترمز نگهدارنده

ترمزهای نگهدارنده برای موتورهای بالابر نباید گشتاوری  کمتر از درصد زیر از گشتاور جرثقیل با بار کامل، در نقطه ای که ترمز اعمال می شود داشته باشد:

  • 125 درصد در صورت استفاده از ترمز کنترلی به غیر از ترمز مکانیکی
  • 100 درصد در صورت استفاده همراه با وسیله ترمز کنترل مکانیکی
  • 100 درصد درصورتی که از 22 ترمز نگهدارنده استفاده شود

ترمزهای جرثقیل سقفی باید ظرفیت حرارتی کافی جهت استفاده در محیط  کاری  را داشته باشند.

ترمزهای نگهدارنده روی بالابرها باید به صورت خودکار در هنگام قطع برق اعمال شوند.

در صورت لزوم، ترمزهای نگهدارنده باید دارای وسایل تنظیمی برای جبران سایش باشد.

سطح سایش تمام درام ها یا دیسک های ترمز نگهدارنده باید هموار باشد.

هر واحد بالابر مستقل جرثقیل که فلز داغ را جابجا می کند و دارای وسایل ترمز کنترل قدرت است باید حداقل به دو ترمز نگهدارنده مجهز باشد.

ترمز کنترلی جرثقیل سقفی

یک وسیله ترمز کنترل قدرت مانند ترمز احیا کننده، دینامیکی یا ضدگشتاور یا یک وسیله ترمز کنترل شده مکانیکی باید بتواند سرعت پایین آوردن بارهای نامی را ایمن نگه دارد.

وسیله ترمز کنترلی باید ظرفیت حرارتی کافی برای عملکرد مناسب در محیط مورد استفاده را داشته باشد.

ترمز ترولی جرثقیل و ترمز پل جرثقیل

ترمزهای پایی نباید به نیروی اعمالی بیش از 32 کیلوگرم برای ایجاد گشتاور ترمز نامی نیاز داشته باشند.

ترمزها ممکن است توسط وسایل مکانیکی، الکتریکی، پنوماتیکی، هیدرولیک یا جاذبه اعمال شوند.

در صورت لزوم، ترمزها باید با وسایل تنظیمی برای جبران سایش ارائه شوند.

سطح سایش تمام ترمزها یا دیسک ها باید هموار باشد.

تمام پدال های ترمز پایی باید طوری ساخته شوند که پای اپراتور به راحتی از روی پدال لیز نخورد.

ترمزهای پا باید مجهز به وسایل خودکار برای آزادسازی مثبت در هنگام آزاد شدن فشار از روی پدال باشند.

ترمز ترولی جرثقیل و ترمیز پل جرثقیل باید از اندازه کافی برای توقف در فاصله ای برابر با 10 درصد از سرعت(فوت بر دقیقه) بار کامل در هنگام حرکت با سرعت کامل با بار کامل باشند.

اگر ترمزهای نگهدارنده روی پل جرثقیل یا ترولی جرثقیل ها تعبیه شده باشد، استفاده از نقطه رانش را در مدار کنترل مجاز می باشد.

ترمزترولی جرثقیل وترمز پل جرثقیل باید ظرفیت حرارتی کافی برای عملکرد مناسب و جلوگیری از داغ شدن بیش از حد را داشته باشند.